HOME
OFFICERS
LPGHP
PGHP
COMMITTEES
CHAPTERS
REGULATIONS
PROCEEDINGS
PAST GRAND HIGH PRIESTS
1804 * Jonathan Wells. Rutland 1916 * James A. Roberts Burlington 1967 * Ralph E. Berry St. Albans
1805-08 * Caphan Smith, Jr Rutland 1917 * George N. Tilden Barre 1968 * Thomas D. Kendall Newport
1809 * Issac Tichenor Bennington 1918 * Wm. Brewster Middlebury 1969 Morris G. Tucker Rutland
1810-12 * Ozias Fuller Rutland 1919 * George Whitney Bellows Falls 1970 * Harold A. Davis Montpelier
1813-15 * John Chipman Middlebury 1920 * Charles A. Lang Montpelier 1971 * Waldon C. Biggs Randolph
1816-17 * Charles Williams Rutland 1921 * Chrstie Crowell Brattleboro 1972 * Roland J. Bishop Springfield
1818-21 * John H. Cotton Windsor 1922 * George F. Root Newport 1973 * George R. Cummings Windsor
1822-24 * Lemeul Whitney Brattleboro 1923 * Allen D. Ball Ludlow 1974 * George H. Stone Orleans
1825-26 * John H. Cotton .Windsor 1924 * Archie Harrington Middlebury 1975 * Raymond F. Sutton Rutland
1827-29 * Joel Clapp Shelburne 1925 * Roger S. Pike Rutland 1976 * Clyde H. Putnam Arlington
1830 * Silas Bowen Clarendon 1926 * Edwin B. Clift Fair Haven 1977 * Welland S. Horn Brandon
1831-51 * Nathan Haswell Burlington 1927 * Raymond Pearl St. Johnsbury 1978 * Theodore Boisvert St. Albans
1852-57 * Philip C. Tucker Vergennes 1928 * Arthur D. Young Barre 1979 James E. Selleck Middlebury
1858 * John S. Webster Burlington 1929 * H. Perley Clark Woodstock 1980 * Cedric L. Smith Barre
1859 * Thomas A Campbell St. Albans 1930 * Cady L. Earle St. Albans 1981 + Stephen J. Marshall White River Jct.
1860-62 * Brazillai Davenport Brandon 1931 * Aaron H. Grout Burlington 1982 * Percy W. Birchard. Montpelier
1863-64 * Gamaliel Washburn Montpelier 1932 * Richard T. Bunker Poultney 1983 * Rodney A. Akers White River Jct.
1865 * Leverett Englesby Burlington 1933 * Edw. W. Curtis Rutland 1984 * Warren W. Pond Brattleboro
1866 * Edward S. Dana New Haven 1934 * Max S. Ayers Waterbury 1985 * Gleason W. Ayers Waterbury
1867-69 * Charles A. Miles Brattleboro 1935 * Henry H. Ballou Chester 1986 David E. Cumming Barre
1870-72 * Edward S. Jewell Burlington 1936 * Truman J. Allen Brandon 1987 * Donald C. Brown Williamstown
1873-74 * John A. Clark Montpelier 1937 * Arthur Anderson Barre 1988 * Brent N. Martin Brookfield
1875-78 * Edward S. Dana New Haven 1938 * Alfred Bishop Newport 1989 Willis J. Morse Waterbury
1879-90 * Alfred A. Hall St. Albans 1939 * J. Alfred Stacey Windsor 1990 Palmer E. Martin Williamstown
1881-82 * Homer M. Phelps Burlington 1940 * Floyd T. Sumner Ludlow 1991 Clyde T. Reynolds Bethel
1883-86 * Kittridge Haskins Brattleboro 1941 ** Chas. A. Haight Vergennes 1992 * Arthur W. Clough Chester
1887-88 * Marsh O. Perkins Windsor 1942 * Walter F. Chapman Rutland 1993 Arnold G. Preston Chelsea
1889-90 * Edwin O. Hibbard Randolph 1943 * Dana S. Brownell Springfield 1994 ++ Aurele Gagne Highgate Center
1891-92 * George W. Wing Montpelier 1944 * Alton G. Wheeler Proctor 1995 Russell A. Goslant Middlesex
1893-94 * Myron J. Horton Poultney 1945 * Alexander Rae Barre 1996 William W. Smith Newport
1895 * Robert J. Wright Newport 1946 * Charles Von Bruns Burlington 1997 * Donald W. Gerrish Burlington
1896 * Daniel Nicholson Burlington 1947 * Henry Springstead Bradford 1998 James B. Winner, III Middlebury
1897 * Eugene S. Weston New Haven 1948 * Edward S. Pike Rutland 1999 * Hebert H. Harford Windsor
1898 * Orland W. Sherwan Woodstock 1949 * Clarence O. Baker Brandon 2000 Belford A. Belles Thetford
1899 * Charles Calderwood St. Johnsbury 1950 * Clayton S. Rice White River Jct. 2001 Daniel Ebbighausen Windsor
1900 * Charles Williams Bellows Falls 1951 * Arthur D. Bishop Montpelier 2002 ++ Stephen E. Holcomb Hardwick
1901 * Daniel Danforth St. Albans 1952 * Lawrence Williams Arizona 2003 Donald C. Murray Graniteville
1902 * William L. Boyce Woodstock 1953 * Harry L. Cummings Bradford 2004-05 ^ Guy W. Oldenburgh Westford
1903 * William S. Terrill Rutland 1954 * Harold P.Blake Rutland 2006 Eugene C. Corliss Waterbury Center
1904 * Daniel Payson Windsor 1955 * Frank M. Brownell Arlington 2007 E. Lawrence Douglass, Jr Rutland
1905 * Delos M. Bascom St. Johnsbury 1956 * J.Wesley Murdock,Sr Middlebury 2008 David H. Bartlett Williamstown
1906 * David A Elliott Island Pond 1957 * Lionel Burdick Ludlow 2009 Russell J. Slora Barre
1907 * Collins Blakely Montpelier 1958 * Arthur E. Dietrich Wisconsin 2010 Bruce R. Howard Rutland
1908 * Olin Daley White River Jct. 1959 * Ernest Davenport Barton 2011 Kirk C. White Bethel
1909 * Edwin H. Martin Middlebury 1960 * Ernest F. Miles Bennington 2012 Pierre-Denis Leger Quebec
1910 * Henry S. Root Newport 1961 * Chas. P. Mason Rutland 2013 Alexis J. Parent, Jr. Richmond
1911 * Samuel T. Braley Rutland 1962 * Hermand Hertzberg Brattleboro 2014 Douglas K. Boardman Chelsea
1912 * Henry D. Bryant Morrisville 1963 * Joseph T. Maclay S. Strafford 2015 Jonathan P. Park Norwich
1913 * Silas Danforth St. Albans 1964 * Bernard Bryant Alburg 2016 William Karstens, IV Williston
1914 * Don A. Stone Burlington 1965 * Huntress B. Clark Windsor
1915 * Harry J. Stannard Barton 1966 * Reginal Barnard Brandon

** Deceased in Office + Dropped from Blue Lodge
* Deceased ^ Howard Hatt elected but not installed ++ Demitted