HOME OFFICERS DDGHP/DISTRICTS COMMITTEES GRAND REPS CHAPTERS
LPGHP LPDGHP LPGKINGS LPGSCRIBES DEGREE TEAM DEGREES
HISTORY CHARITIES RESEARCH RAC APPLICATION CONSTITUTIONDOWNLOADS
COMMITTEES 2016-2017
Committee on Budget and Finance Committee on Bylaws
R E Nathaniel R.J. Ulrich, Chairman (St. Paul's) R E John K. Andrews, Chairman (Eureka)
R E Richard W. Esancy (St. Andrew's) R E Richard E. Monroe (St. Paul's)
R E George L. Herbolsheimer, IV (Concord) R E Michael R. Petrosino (Isle of the Sea)


Committee on Records Grand Constitution Committee
R E Robert C. Corr, Chairman (St. Paul's) R E John H. Day, Jr., Chairman (Ipswich-Ferson)
R E Wayne L. Robbins (Satucket-Pilgrim) R E Robert C. Corr (St. Paul's)
R E Leon H. Cudworth, Jr. (Fall River) R E Nathaniel R. J. Ulrich (St. Paul's)
Ex Jacob P. Descheneaux (King Cyrus)


Database Committee Education and Ritual Committee
R E Robert C. Corr, Chairman (St. Paul's) R E Peter W. Ham, Chairman (Adoniram)
R E Wayne W. Anderton (Ipswich-Ferson) R E Francis P. Mitrano (Waverly)
R E David L. Riley (Cambridge) R E Peter J. Andrews (Concord)
R E Robert A. Peete, Jr. (Leominster)


Hospitality Committee Jurisprudence Committee
R E Roland S. Packard, (Amherst) R E Bruce H. Sanford, Chairman, (Adoniram)
R E Demetrios J. Sarantopoulos (Satucket-Pilgrim) David R. Lucas (Waverly)
R E Dennis L. Pacheco (Fall River) James T. Morse (St. Paul's)


Long Range Planning Committee Membership and Awareness
R E Alan P. Truesdale (Sutton) M E John M. MacNeill, Chairman (St. Stephen's)
R E Donald W. Carriger, Jr. (Cambridge) R E David A. Schofield (Sylvester Baxter)
R E John K. Andrews (Eureka) R E Todd O. Galarneau (Rabboni)


Scholarship Committee Time and Place Committee
R E Dana A. Jackson, Chairman (St. Andrew's) R E Leland F. Ross, Jr., Chairman (Mt. Lebanon)
R E Bruce H. Stanford (Adoniram) R E Glen M. Cunningham (Mt. Zion)
R E Richard B. Burgess (Neponset Valley) M E Charles R. Austin (Washington)

R E Robert C. Corr (St. Paul's)
York Rite Office Board of Directors R E Demetrios J. Sarantopoulos (Satucket-Pilgrim)
W. Warren Richardson, Jr, Chairman
Charles R. Austin - Grand High Priest Website Committee
Demetrios J. Sarantopoulos - M I Grand Master R E Robert C. Corr, Chairman (St. Paul's)
Kenneth G. Sallale - Grand Commander R E George D.M. Pushee, III (Leominster)
John M. MacNeill - Grand Chapter Representative R E S. Wesley Lindsey (St. Paul's)
Andrew C. Maninos - Grand Council Representative
Leland F. Ross, Jr. - Grand Commandery Representative
Richard W. Esancy - Grand Treasurer
Robert C. Corr - Administrator